15 lutego 2025

"Chłopiec z lasu" z nagrodą KSIĄŻKA ROKU 2024 PS IBBY 2024

Udostępnij post

Poruszająca opowieść, autorstwa Cezarego Harasimowicza, została nagrodzona w kategorii literackiej konkursu Książka Roku 2024 PS IBBY, książka dla młodszych.

Dziękujemy za piękną laudację, autorstwa Małgorzaty Wójcik-Dudek:

„Bohaterka książki na pierwszy rzut oka przypomina postać z tradycyjnego elementarza: ma na imię Ala i nie rozstaje się ze swym psem, Asem. Ala ma też pluszowego misia, kochającą mamę, tatę – leśnika o wesołych oczach i dom ze skrzypiącym drewnianym schodkiem. Na tym kończą się podobieństwa. W pakiecie dziewczynce trafiło się również spektrum autyzmu, które z jednej strony pozwala jej rozmawiać z psem, płotem czy łyżką, ale z drugiej – blokuje strachem przed nowymi sytuacjami, każe jak ognia unikać dotyku. Książka Harasimowicza, choć po okładkę jest zanurzona we współczesnych problemach, to znakomicie odrabia lekcje z baśniowych wątków. Mamy więc samotność „dziwnego dziecka” w szkole, ale też las budzący strach, gadające zwierzęta i zabawki oraz znaleziony w kniejach but, niebędący pantofelkiem zgubionym przez Kopciuszka, a przez Eliasa, małego uchodźcę. W opowieści Harasimowicza podniszczony dziecięcy but, na którego natrafia Ala, może być znaleziskiem „niewygodnym”, bo staje się wyrzutem sumienia świata dorosłych. Jak dziewczyna owładnięta własnymi strachami, obdarzona nadwrażliwością odnajdzie się w tej sytuacji?
Mimo że książka Cezarego Harasimowicza jest mocno uwikłana we współczesne konteksty, to nie przestaje być ponadczasową, głęboką przypowieścią o pokonywaniu strachu, współodczuwaniu i mądrości dzieciństwa.” 



„Chłopiec z lasu”
Cezary Harasimowicz
ilustracje: Marta Kurczewska
Dla dzieci w wieku: 7-10 lat
Ala – tylko nie Alusia! – to dziewczynka jakich wiele, a zarazem taka… inna. Świetnie liczy w pamięci, nie lubi, jak się ją przytula, prowadzi rozmowy z płotem, łyżką i psem Asem. Mieszka w wesołym i ciepłym domu na granicy lasu, który zdaje się czasem groźny i ciemny. 
Pewnego dnia znajduje wśród drzew zniszczony dziecięcy but, a niebawem natrafia na jego właściciela – chłopca jakich wielu, a zarazem takiego… innego. Przemoczonego, zziębniętego i samotnego. Tak zaczyna się znajomość, która na zawsze zmieni życie, nie tylko Ali.