20 lipca 2022

Za duży na bajki - i książka, i film!

Udostępnij post

Film familijny „Za duży na bajki” oparty na książce Agnieszki Dąbrowskiej trafił na platformę Netflix. I bije rekordy oglądalności!

Filmowa adaptacja książki „Za duży na bajki” Agnieszki Dąbrowskiej od samego wejścia do kin zyskała liczne grono wielbicielek i wielbicieli w każdym wieku. Obraz w reżyserii Kristoffera Rusa zdobywa wyróżnienia i nagrody na kolejnych festiwalach filmowych, a dzięki platformie Netflix zyskał teraz możliwość dotarcia do widzów z całego świata. Krytycy filmowi, edukatorzy, jak i widzowie zwracają uwagę na doskonałe dialogi, fantastyczną grę aktorską i… poruszającą, uniwersalną historię.

Książka „Za duży na bajki” Agnieszki Dąbrowskiej  z ilustracjami Marty Krzywickiej miała premierę niemal jednocześnie z premierą kinową filmu. Autorka książki jest jednocześnie autorką scenariusza filmu.

W dobrych opowieściach możemy przejrzeć się jak w lustrze. A potem spojrzeć na swoje życie na nowo. Podobnie jak Waldek, każdy z nas potrzebuje czasami kogoś życzliwego, kto w odpowiednim momencie doda nam wiary w siebie i odwagi. Czytajcie, ta książka doda Wam mocy!

Karolina Gruszka, aktorka

Czy aby na pewno jesteś „Za duży na bajki”?

To historia nastoletniego Waldka, zakręconego na punkcie gier komputerowych przeciętnego, rozpieszczonego chłopca, przed którym los stawia cenne życiowe lekcje. Ukrywana przed nim choroba mamy, dawne tajemnice rodzinne, pierwsze konflikty z przyjacielem oraz całkowicie nowe uczucia powodują, że Waldek zaczyna widzieć i rozumieć więcej, niż dorosłym się zdaje. „Za duży na bajki” to wartościowa  propozycja dla wielbicieli przygód, nieoczekiwanych zwrotów akcji i wyrazistych bohaterów. A charakteru postaciom Waldka i jego przyjaciół, ciotki Mariolki, mamy i dziadka swoimi ilustracjami dodała Marta Krzywicka.

Co było najpierw?

Pierwotne wydanie książki ukazało się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Wysoki Zamek i zyskało wiele entuzjastycznych recenzji. Dwuletnia praca nad scenariuszem filmu na podstawie książki pozwoliła Autorce na nowo spojrzeć na swoją debiutancką powieść oraz na współczesne życiowe wyzwania młodych nastolatków i… częściowo opisać historię Waldka na nowo.

Audiobook „Za duży na bajki” wspaniale czyta Bartłomiej Topa.