29 września 2021

Książka-cegiełka „O, choroba” – akcja charytatywna na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi

Jak pisać dla dzieci o raku? Lekko, empatycznie i merytorycznie! Nowa książka-cegiełka, która pomaga łamie tabu i przynosi nadzieję...

Udostępnij post

Rusza wspólna akcja Wydawnictwa Agora i Fundacji ISKIERKA w ramach której ukazuje się niezwykła książka dla dzieci pt. „O, choroba”. To stworzona charytatywnie przez tandem twórców Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera powieść graficzna o chorobie nowotworowej. Książka, która pomoże zrozumieć i odczarować czytelniczkom i czytelnikom ten trudny temat, niosąc jednocześnie realną pomoc dzieciom, które z chorobą onkologiczną zetknęły się osobiście.

O KSIĄŻCE O, CHOROBA

„O, choroba” to publikacja, jakiej na rynku książki dziecięcej nie było. Dzięki komiksowej formie intryguje i łamie utarte schematy. Pomaga czytelnikom zrozumieć proces choroby, jak i mechanizmy obronne ludzkiego organizmu. Umożliwia oswojenie się z trudną sytuacją i emocjami z nią związanymi. Ale najważniejsze jest, w jaki sposób zmienia postrzeganie choroby walcząc z tabu za pomocą empatii, fachowej wiedzy i… humoru!

O, choroba

Dwóch specjalistów od objaśniania tematów najtrudniejszych, Boguś Janiszewski i Max Skorwider, tym razem podejmuje się naprawdę ambitnego zadania. Ich najnowsza książka to graficzna opowieść o dwunastoletniej dziewczynce, do której pewnego czerwcowego poranka przychodzi niezapowiedziany gość. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, Choroba towarzyszy bohaterce w długiej drodze do odzyskania zdrowia. Tłumaczy Adeli, co dzieje się w jej organizmie, cierpliwie znosząc bunt, gniew i pomagając oswoić strach.

Historia Adeli oparta została na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem, oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia.

Powstała we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji ISKIERKA książka „O, choroba” nie traktuje raka jak tabu, a oswaja go. I daję nadzieję wszystkim, którzy się z nim zetknęli, lub dopiero zetkną.

TWÓRCY KSIĄŻKI

Boguś Janiszewski – Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej.

Max Skorwider – Absolwent ASP w Poznaniu. Ilustrator, plakacista, artysta wizualny. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie pracuje na Wydziale Grafiki. Na stałe współpracuje  z Tygodnikiem Polityka, Kulturą Liberalną (ilustracje). Laureat nagród oraz uczestnik wielu wystaw w kraju i na świecie. Nie lubi o sobie pisać – woli rysować…

Wspólnie stworzyli wiele popularnych i wysoko cenionych popularnonaukowych książek dla dzieci: „Ekonomia, To, o czym dorośli ci nie mówią” (Publicat, 2016), „Polityka”(Publicat, 2018) “Mózg” (Publicat, 2019), “Kosmos” (Publicat, 2019) „Mury” (Albus, 2019), “Sztuczna Inteligencja” (Publicat, 2020), “Wirus i inne drobne ustrojstwa” (Publicat, 2020), „Rewolucje” (Albus, 2020), „Klimat” (Publicat, 2020), „Emocje” (Publicat, 2021).

CEL AKCJI

Dochód ze sprzedaży książki „O, choroba” zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla dzieci chorobą nowotworową i ich rodzin – podopiecznych Fundacji ISKIERKA.

Zebrane środki umożliwią zapewnienie dodatkowego dostępu do pomocy psychologicznej, szczególnie w sytuacji pandemii i obostrzeń z niej wynikających. To indywidualne interwencje kryzysowe, konsultacje psychologiczne oraz terapie krótkoterminowe podopiecznych fundacji i ich rodzin, Pomoc udzielana będzie zarówno w trakcie leczenia, po jego zakończeniu, jak i dla rodziców po stracie dziecka.

Taka pomoc umożliwia usprawnienie funkcjonowania dziecka w procesie leczenia. Daje również możliwość rozładowania negatywnych emocji oraz możliwość ograniczenia negatywnych, psychologicznych następstw choroby nowotworowej, także jego rodziny i najbliższych.

WSPIERAJĄ NAS

Sponsorami publikacji są firmy: Voxel, Anbud, Amgen, Exorigo UPOS, The Software House, Sordrew

Partner akcji: Empik

Wsparcie zaoferowały również stale współpracujące z Wydawnictwem Agora firmy: Platon, OSDW Azymut, Ateneum, Świat Książki TaniaKsiążka.pl, Bonito.pl, Czytam.pl, Gandalf.pl, jak i liczne księgarnie stacjonarne i instytucje.

O FUNDACJI ISKIERKA

Fundacja ISKIERKA od 2006 r. zajmuje się budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi, leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Chorzowie, Zabrzu oraz w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.

W 2021 roku „O, choroba” zdobyła nagrodą Dobre Strony i wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY. W 2023 roku autorzy książki otrzymali nagrody Przyjacieli ISKIERKI podczas uroczystego koncertu charytatywnego Fundacji Iskierka w siedzibie NOSPR w Katowicach.

POPRZEDNIE AKCJE CHARYTATYWNE WYDAWNICTWA AGORA

Szkoła Szpiegów okładka

„Wszystkie kolory świata” to wydany w 2021 roku zbiór opowiadań stworzony charytatywnie przez grupę cenionych twórczyń i twórców literatury dziecięcej. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na wsparcie bezpłatnej i całodobowej linii 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Do tej pory na ten cel udało się zebrać ponad 240 tysięcy zł.

W 2020 r., dzięki sprzedaży książki-cegiełki pt. „Nadzieja” udało się zebrać kwotę ponad 1 mln 694 tys. złotych, która pomogła wesprzeć ponad 60 ośrodków pomocy społecznej i hospicjów.

W 2015 r. dochód ze sprzedaży książki „NieObcy” w kwocie 150 tys. złotych, dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną, przekazany został na pomoc uchodźcom – ofiarom wojny w Syrii.