szkoła bohaterek i bohaterów 2

7 listopada 2021

„Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” – nowa książka Przemka Staronia

Nauczyciel Roku 2018 zaprasza na drugi rok nauki w "Szkole bohaterek i bohaterów"...

Udostępnij post
szkoła bohaterek i bohaterów 2

Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się nowa książka Przemka Staronia – „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”. To kontynuacja nowatorskiego, bestsellerowego poradnika, stworzonego dla nastolatków przez Nauczyciela Roku 2018, psychologa, kulturoznawcy i influencera.

INSPIRUJĄCY PORADNIK

Czy można za pomocą przykładów ulubionych książek, filmów, gier, komiksów i seriali pomóc nastolatkom odnaleźć i zrozumieć siebie? Czy bohaterowie współczesnej popkultury, ich literackie i filmowe zmagania rzeczywiście przemawiają do młodych ludzi? Jeszcze jak! W swoich inspirujących miniwykładach Przemek Staroń wielokrotnie odwołuje się także do swoich własnych, osobistych doświadczeń. A dzięki zaufaniu, jakie wzbudza w czytelnikach, udaje się mu skutecznie dotrzeć ze swoim przesłaniem do młodzieży.

 

O KSIĄŻCE „SZKOŁA BOHATEREK I BOHATERÓW 2, CZYLI JAK RADZIĆ SOBIE ZE ZŁEM”

„Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” dotyka trudniejszych tematów, takich jak wstyd czy zazdrość. Skupia się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją. Ukazuje pułapkę, jaką jest gotowość spełniania cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności. Wszystko po to, by ośmielić młodych ludzi do odwagi bycia sobą i wyćwiczenia asertywności.

Podobnie jak w pierwszej książce Staronia, nie zabrakło nawiązań do współczesnego kanonu kultury. Za pomocne przykłady służą postaci Alicji z „Alicji w Krainie Czarów”, Pippi, bohaterów z „Władcy Pierścieni”, sagi o „Harrym Potterze”, „Diuny” . Teksty dopełniają pełne fantazji i swobody ilustracje Marty Ruszkowskiej.

Wszystko to sprawia, że czytelnicy otrzymują nie tylko wyjątkowy przewodnik po współczesnej kulturze. Zyskują też źródło inspiracji oraz zachętę do twórczego myślenia w poszukiwaniu swojej własnej życiowej drogi.

O, choroba

„Pamiętacie to uczucie, które wam towarzyszyło, kiedy po raz pierwszy jako dorośli przeczytaliście Małego Księcia? Dla mnie był to jeden z najprzyjemniejszych momentów, jakich kiedykolwiek doświadczyłem podczas lektury. Kiedy czytałem Szkołę bohaterek i bohaterów 2, podobne uczucie mnie nie opuszczało”

Kamil Nowak, Blog Ojciec

 

„Ten czarodziej polskiej szkoły, opowiadając o współczesnej kulturze, opiekuje się brakującymi ogniwami edukacji szkolnej: kreatywnością, zdrowiem psychicznym, pozytywną komunikacją. Myślę jednak, że jego misją nie jest czarowanie, a ODCZAROWANIE szkolnych absurdów. Staroń na nowo układa ważne klocki w naszych głowach, a na czym, jak na czym, ale na klockach to on się zna”

Anna Jankowska, pedagożka, blog Aktywne Czytanie

PIERWSZE RECENZJE KSIĄŻKI

Wydany rok temu pierwszy tom książki pt. „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” dzięki nowatorskiej formule i charyzmie autora szybko stał się bestsellerem Wydawnictwa Agora docierając do szerokiego kręgu odbiorców – nastolatków, rodziców, nauczycieli czy psychoterapeutów zajmujących się dziećmi i młodzieżą.

Wyczekiwana przez czytelników kontynuacja poradnika zbiera pierwsze entuzjastyczne recenzje.

„(…) na drugą część, a mianowicie „Szkołę bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” dosłownie się rzuciłam. Nie pochłonęłam jej jednym tchem tylko dlatego, że chciałam wyciągnąć jak najwięcej dobra, które się w niej kryje. A jest go naprawdę ogrom, i szczerze, już dawno nie miałam w rękach tak znakomitej pozycji dla dzieci i młodzieży.”

„Czytałam ją z zapartym tchem i tak bardzo nie mogłam się doczekać tego momentu w dniu, kiedy ją będę czytać, że brałam ją do szkoły (…).”

„Cenię ją za wszystkie wartości, które się w niej zawierają, za mądrość i empatię autora, za przystępny i obrazowy język, za odwołania do życia, literatury i popkultury. Za to, że dzięki niej moje wewnętrzne dziecko znów zostało nasycone, a ja jako rodzic (i nauczyciel) zyskałam realne i wartościowe narzędzie do pracy z dzieckiem (z dziećmi).”

Przemek StarońPrzemek Staroń

TWÓRCY KSIĄŻKI

Przemek Staroń – Psycholog i kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie oraz współzałożyciel Centrum Rozwoju Jump, w ramach którego wspiera rozwój i stymuluje umiejętność myślenia młodzieży, dorosłych i seniorów. Nauczyciel dyplomowany, autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów”, twórca Zakonu Feniksa, nagrodzony przez Komisję Europejską orędownik spotkań pokoleń. Wybrany Człowiekiem Roku 2019 w kategorii “Wzorowe sprawowanie” w plebiscycie czytelników “Gazety Wyborczej”. Wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, finalista Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, jest na liście 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze) wg Noizz.pl. Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

Tutor niemal 50 finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej, fan kreatywnego nauczania i twórca pracowni #utrzy, jako prekursor wykorzystania Snapchata w edukacji nazywany profesorem Snapem. Nauczyciel Roku 2018.

Marta Ruszkowska – graficzka, malarka, ilustratorka. W ostatnim czasie głównie zajmuje się ilustracją dziecięcą dla magazynów oraz wydawnictw książkowych. Absolwentka Liceum Plastycznego w Zamościu, które ją mocno ukształtowało, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się szeroko rozumianą edukacją poprzez sztukę. Jest miłośniczką przeszłości, naszej historii, folkloru oraz dziwadł regionalnych. Dla Wydawnictwa Agora ilustrowała dotychczas książki „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” Przemka Staronia oraz „Tarapaty” i „Tarapary 2. Klątwa Lucyny” Marty Karwowskiej i Katarzyny Rygiel.

O PIERWSZEJ CZĘŚCI KSIĄŻKI

„Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” to debiut Przemka Staronia.

Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy w historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z „Harry’ego Pottera”, „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów. „Szkoła bohaterek i bohaterów” to poradnik psychologiczny, który czyta się jak powieść przygodową!