11 października 2023

Być miłym? Jasne, ale co ja z tego będę mieć?... „Milion dobrych uczynków” to opowieść o wartościach – tych materialnych i tych duchowych

Udostępnij post

Często się nam wydaje, że wygrana w totka rozwiąże wszystkie nasze problemy. W końcu jeden czy pięć dodatkowych milionów to jedyne, co dzieli nas od pełni szczęścia… Jednak czy pieniądze są gwarancją życiowej satysfakcji? Co można za nie kupić – a czego się nie da? „Milion dobrych uczynków” to norweska powieść dla dzieci 9-12 lat, która próbuje odpowiedzieć na te pytania. Już 25 października w księgarniach!

Odkąd Frank i jego mama wygrali na loterii 24 miliony, ich życie stało się zaskakująco uciążliwe. Nagle wszyscy sąsiedzi stali się okropnie potrzebujący! W końcu mama Franka ogłasza: milion koron czeka na tego, kto dokona najwięcej miłych uczynków. Podczas gdy w miasteczku walka o „miłylion” staje się coraz bardziej zacięta, Frank z mamą wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Jednak chowanie głowy w (plażowy) piasek nie pomoże im uciec od pytań o to, co tak naprawdę można kupić za pieniądze…

„Milion dobrych uczynków” Arnfinna Koleruda to wielokrotnie nagradzana powieść, którą przetłumaczono na 9 języków (bułgarski, kataloński, farerski, gruziński, polski, koreański, rosyjski, słoweński i hiszpański). Jest to zaskakująca i chwilami niepokojąca opowieść o znaczeniu bogactwa w naszym życiu.

Niczym najlepszy norweski kryminał, „Milion dobrych uczynków” trzyma w napięciu do ostatniej strony: czy Frankowi uda się namówić mamę na jakieś finansowe szaleństwo? Kto zdobędzie miłylion? I czy dziwne wydarzenia, które zaczynają dziać się w miasteczku, na pewno są zbiegiem okoliczności? Pełna specyficznego norweskiego poczucia humoru powieść będzie świetnym wprowadzeniem do klimatu literatury skandynawskiej dla początkujących czytelników.

Powieść o pieniądzach, bez bałwochwalstwa i bez hipokryzji!

Autorką ilustracji jest Marta Ruszkowska.

Premiera książki już 25 października!