11 października 2023

O, Choroba! Miesiąc z ISKIERKĄ - akcja edukacyjna dla bibliotek

Udostępnij post

Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W tym czasie na świecie popularyzuje się wiedzę na ten temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki” – a Wydawnictwo Agora dla dzieci oraz Fundacja ISKIERKA zaprosiło biblioteki do wspólnej akcji edukacyjnej „O CHOROBA! Miesiąc z ISKIERKĄ”.

Akcja O Choroba! Miesiąc z ISKIERKĄ trwa do 18 października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na niezwykle ważny temat jakim jest doświadczenie choroby onkologicznej w życiu dziecka – zarówno jako małego pacjenta, jak i osoby w której otoczeniu chorują inni – rodzice, dziadkowie, kolega ze szkoły, sąsiadka. Akcja ma aspekt edukacyjny, pokazujący jak odnaleźć się w gąszczu informacji i emocji. Jak rozmawiać, jak i gdzie szukać wsparcia oraz jak go udzielać.

Do akcji przystąpiło kilkadziesiąt bibliotek z całej Polski. Dziękujemy naszym Partnerom: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku, Biblioteka Kraków, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, Ursynoteka – Biblioteka Publiczna im. Juliana Ursyn Niemcewicza.

O Akcji:

Fundacja ISKIERKA od 17 lat pomaga dzieciom z chorobą nowotworową i ich rodzinom. To, co jest najczęstszym problemem, poza procesem leczenia, to  poczucie osamotnienia i wykluczenie społeczne. Pomimo empatii i chęci pomocy ze strony najbliższego otoczenia, często napotykają brak zrozumienia, wiedzy oraz ogromnego lęku przed rozmową. Dlatego fundacja m.in. uruchomiła portal wiedzy onkorodzice.pl czy serię filmów na YT i podcastów z serii ONKOPORADNIK z zakresu wsparcia psychologicznego.

Natomiast książka „O, Choroba”, której historię w komiksowej formie przedstawia Boguś Janiszewski i Max Skorwider, wydana wspólnie przez fundację i Wydawnictwo Agora dla dzieci, to propozycja dla młodego czytelnika, która jest znakomitym zaproszeniem do rozmowy. To wciągająca przygodówka, z dużą dawką humoru, która oswaja raka. Daje też niezbędną dawkę wiedzy, która pomaga zrozumieć zarówno samą chorobą, jak i chorego.

Cel akcji O Choroba! Miesiąc z ISKIERKĄ

Edukacja w zakresie dostępności do wiedzy oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży z chorobą nowotworową. Walka z krzywdzącymi stereotypami i lękiem przed emocjonalnym wspieraniem osób w leczeniu.

Do kogo skierowana jest akcja?

Akcja skierowana jest do bibliotek publicznych, pedagogicznych oraz szkolnych – zarówno na poziomie Instytucji nadrzędnej, jak i filii lub poszczególnych bibliotek szkolnych.

Co zyskują Biblioteki?

– Uczestnictwo w akcji wzmacnia wizerunek Biblioteki, jako miejsca podejmującego również ważne tematy w aspekcie edukacji i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób chorych

– możliwość zakupienia ważnej, mądrej i bardzo potrzebnej książki w symbolicznej cenie.

– materiał merytoryczny o bardzo aktualnym i publicystycznie ważnym temacie (gotowe wpisy i grafiki linki do materiałów opracowanych przez Fundację ISKIERKA)

– możliwość uczestnictwa w specjalistycznym webinarze, który łączyć będzie ze sobą tematycznie kwestie o tym jak rozmawiać z dziećmi, i jak słuchać dzieci, które doświadczyły lub też będą doświadczać choroby onkologicznej w swoim otoczeniu (bezpośrednio, lub pośrednio).

Zainteresowane dołączeniem do akcji biblioteki prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: agoradladzieci@agora.pl