Nagroda Małego Kalibru

6 czerwca 2023

Nagroda Małego Kalibru dla Wydawnictwa Agora dla dzieci

Udostępnij post
Nagroda Małego Kalibru

Wydawnictwo Agora dla dzieci docenione za popularyzację literatury kryminalnej wśród młodych czytelników!

Na gali Nagrody Wielkiego Kalibru podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu Wydawnictwo Agora dla dzieci otrzymało Nagrodę Małego Kalibru za promocję książek kryminalnych dla dzieci. Do zdobycia wyróżnienia przyczyniły się dwie bestsellerowe serie: „Szkoła Szpiegów” Stuarta Gibbsa i „Kocia szajka” Agaty Romaniuk.

„Szkoła Szpiegów” to cykl powieści sensacyjno-szpiegowskich Stuarta Gibbsa, przeznaczony dla młodszych nastolatków (9-12 lat). Polscy czytelnicy pokochali perypetie nastoletniego kandydata na agenta specjalnego CIA Bena Ripleya i jego starszej (i dużo zdolniejszej) koleżanki Eriki za porywające tempo akcji, ironiczne poczucie humoru i zawiłe intrygi godne najnowszych części Jamesa Bonda!

Polskie wydanie serii „Szkoły Szpiegów” jako jedyne na świecie posiada ilustracje, a dla polskich czytelników i czytelniczek stworzył je Mariusz Andryszczyk, znany m.in. z „Rutki”, „Lolka”, „Przyjaciela Północy” oraz „Silli”. Autorem przekładu na język polski jest Jarek Westermark.

Do tej pory ukazało się 5 części cyklu: „Szkoła Szpiegów”, „Szkoła Szpiegów na wakacjach”, „Szkoła Szpiegów w obozie wroga”, „Szkoła Szpiegów na nartach”, „Szkoła Szpiegów w Tajnej Służbie”.

Kolejny tom serii ukaże się już we wrześniu 2023 r.

Kocia Szajka to bestsellerowy cykl dla dzieci w wieku 6-9 lat autorstwa Agaty Romaniuk z ilustracjami Malwiny Hajduk.

Wyraziści bohaterowie, barwny język, humor i zagadki do rozwiązania sprawiły, że przygody kocich detektywów z Cieszyna podbiły serca tysięcy dzieci i rodziców w całej Polsce!

W skład serii wchodzą tytuły: „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia”, „Kocia Szajka i napad na moście”, „Kocia Szajka i duchy w teatrze”, „Kocia Szajka i fałszerze pierników”, „Kocia Szajka i klątwa starego kina”.

Siódma część Kociej Szajki ukaże się we wrześniu 2023 r.

Podtrzymaniu popularyzacji literatury kryminalnej wśród młodzieży pomoże nowy cykl kryminalny. Serię pt.: „Baza Księżycowa Alfa” otwiera „Śledztwo w kosmosie”, które jest najnowszą książką Stuarta Gibbsa. Przygody dwunastolatka mieszkającego z rodziną w pierwszej bazie kosmicznej NASA to rasowy kryminał w stylu Agathy Christie z elementami science-fiction, humoru i licznymi nawiązaniami do popkultury. Ilustracje do polskiego wydania stworzyła Marta Krzywicka. Autorką przekładu jest Aleksandra Szkudłapska. Drugi tom cyklu ukaże się w 2024 r.

Podobnie jak bestsellerowa „Szkoła Szpiegów”, cykl „Baza Księżycowa Alfa” przeznaczony jest dla młodszych nastolatków (9-12 lat).