7 maja 2018

Nowa książka Tomasza Samojlika „Ambaras”

Nowa książka Tomasza Samojlika "Ambaras" to chwytająca za serce opowieść o przygodach bystrego wilczka-odmieńca adresowana do dzieci w wieku 6-12 lat. Prosta historia o wilku – małym detektywie uczłowiecza dzikie zwierzęta, ale nie zamienia ich w bajkowe przytulanki.

Udostępnij post

Nowa książka Tomasza Samojlika „Ambaras” ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 23 maja. Ilustracje stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska. To chwytająca za serce opowieść o przygodach bystrego wilczka-odmieńca adresowana do dzieci w wieku 6-12 lat.

Ambaras to wilczy „odmieniec” – słabe i wrażliwe szczenię wśród superwilczych wilków. Nie dość krzepki i muskularny, mały wilczek ma jednak rzadki dar dedukcji i bystry łepek pomocny w trudnych sytuacjach. Jego leśne przyjaźnie z dzikiem Niuchem i orzesznicą Łupinką także okażą się zbawienne w tarapatach. Jest w tej bezpretensjonalnej historii empatia i szacunek dla dzikiej przyrody. Czytając książkę, można odnieść wrażenie, że Tomek (autor) i Ela (ilustratorka) spędzili rok w sąsiedztwie wilczej nory, przebrani za mech i jagodowy krzak. Wnikliwie i z czułością sportretowali wilczą rodzinę. Nie oszczędzili przy tym najgroźniejszego drapieżnika w lesie – myśliwego. Prosta historia o wilku – małym detektywie uczłowiecza dzikie zwierzęta, ale nie zamienia ich w bajkowe przytulanki. Wilcza natura zostaje uszanowana, prawdopodobieństwo potraktowane z respektem, a ilustracje zachwycają.

Joanna Olech, pisarka

Wszystkim się wydaje, że w naturze tylko twardziele mogą przetrwać. To nie do końca prawda. I dlatego historia wilka Ambarasa, którą wam serdecznie polecam, mogła się wydarzyć naprawdę.

Adam Wajrak, przyrodnik

Tomek Samojlik tak snuje narrację, że niepostrzeżenie krok po kroku, łapa za łapą, stajemy się członkami watahy, o której coraz więcej wiemy i którą coraz bardziej kochamy. Ot, przytrafiła nam się nowa wilcza rodzina, a to możliwe jest tylko w książkach. Bardzo dobrych książkach. Takich jak ta. Bo to właśnie z niej dowiesz się, że jesteś wyjątkowy i że w życiu zawsze warto zawalczyć o to, by pozostać sobą. Tak jak Ambaras, mały wilczek o wielkim sercu, który swoje wady potrafił zamienić w zalety. Dołącz do nas. Wataha wszystkich pomieści. Ja już do niej należę.

Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka

Tomasz Samojlik, autor książki "Ambaras" fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta Tomasz Samojlik, autor książki „Ambaras” fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta

 

 

 

Tomasz Samojlik jest autorem książek i komiksów dla dzieci, a także naukowcem z Instytutu Biologii Ssaków PAN i badaczem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. 23 maja 2018 roku ukaże się nowa książka Tomasza Samojlika „Ambaras” – chwytająca za serce opowieść o przygodach wilczka-odmieńca. W Wydawnictwie Agora dotychczas ukazały się już dwa jego komiksy pisane wspólnie z Adamem Wajrakiem: „Umarły Las” i „Nieumarły Las”. Na październik 2018 planowana jest część trzecia przygód ptasich bohaterów z Umarłego Lasu zatytułowana „Zew padliny”. 

 

 

Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej do książki "Ambaras"

Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej do książki „Ambaras”

Patroni medialni: qlturka.pl, czasdzieci.pl, Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom”. Książka znalazła się na „Złotej Liście” fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Zamów online