11 listopada 2020

Wielkie przygody w świecie przyrody

Nowa książka Wojciecha Mikołuszki już w sprzedaży

Udostępnij post
CO ŁĄCZY GRETĘ THUNBERG, ŚW. FRANCISZKA, JANE GOODALL I DAVIDA ATTENBOROUGH? POZNAJ NIEZWYKŁYCH LUDZI, DLA KTÓRYCH PRZYRODA STAŁA SIĘ PRZYGODĄ ŻYCIA.

Nowa książka Wojciecha Mikołuszki „Wielkie przygody w świecie przyrody”, jest pięknym zaproszeniem do odkrywania świata natury tropem znakomitych przyrodników, naukowców i pasjonatów przyrody. Wśród nich są postaci szeroko znane, jak Karol Darwin czy Greta Thunberg. Ale też mniej popularne i oczywiste, jak święty Franciszek czy autorka „Plastusiowego pamiętnika” Maria Kownacka. Są tu postaci sprzed wieków i współcześni bohaterowie z Polski i ze świata. Różni ich wiele, łączy zamiłowanie do świata natury.
Rachel Carson, jedna z bohaterek książki Mikołuszki w swym eseju „Pomóż swemu dziecku się dziwić” pisała, że dzieci mają naturalną ciekawość świata, poczucie piękna, umiejętność dziwienia się i potrzebę odkrywania. Zadaniem opiekunów jest pozwolić im to rozwinąć i zachować na całe życie. „Wielkie przygody w świecie przyrody” wspaniale zilustrowane przez Joannę Rzezak na pewno pomagają wypełnić to zadanie.

 

Wśród dwudziestu postaci, których losy opisuje, są między innymi, badaczka szympansów Jane Goodall i filmowiec Dawid Attenborough, młoda aktywistka Greta Thunberg, przyrodnik Karol Darwin, malarz Henri Rousseau, filozof, który zamieszkał w lesie, Henry David Thoreau, poetka Urszula Zajączkowska. Ale Mikołuszko pokazuje też mniej znane osoby jak np. David Rothenberg – muzyk grający na klarnecie z wielorybami, Iwa Momatiuk – fotografka dzikiej przyrody, Benedykt Dybowski – badacz jeziora Bajkał, Katarzyna Simonienko – lekarka stosująca terapię lasem, małżeństwo Łyczków prowadzące schronisko dla dzikich zwierząt.

Jak powiada autor każdy z bohaterów inspirował się inną przyrodą i w inny sposób. Jedni odkrywali zasady rządzące przyrodą, inni poznawali jej przeszłość. Są tu tacy, których przyroda inspirowała do twórczości artystycznej, oraz tacy, którzy widzą w niej pomoc w leczeniu ludzi. Niektórzy poświęcili życie, by chronić przyrodę niszczoną przez innych – sadząc drzewa bądź broniąc je przed wycinką.

„Wielkie przygody w świecie przyrody” to także kopalnia podpowiedzi i praktycznych inspiracji, jak wzorując się na danej postaci, przeżyć własną przygodę w świecie przyrody. Z plecakiem, aparatem, pędzlem, mikroskopem, notatnikiem, a nawet bez żadnych pomocy i gadżetów. Bo przecież ścieżki, po których wędrowali bohaterowie tej książki, stanowią ledwie ułamek możliwości, jakie oferuje przyroda – powiada Wojciech Mikołuszko i zachęca do odnajdywania własnych ścieżek.