1 grudnia 2022

Przyjaciel Północy i Świnia Malwina z nominacjami w konkursie Książka Roku 2022 PS IBBY!

Udostępnij post

Dwie książki Wydawnictwa Agora dla dzieci: Przyjaciel Północy Ilony Wiśniewskiej oraz Świnia Malwina Krzysztofa Łapińskiego zostały nominowane w kategorii literackiej w tegorocznej edycji konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY

Przyjaciel Północy 

Przyjaciel Północy to pierwsza w dorobku Ilony Wiśniewskiej książka przeznaczona dla młodszego czytelnika. Książka ukazała się w lutym 2022 r. Znana z doskonałych reportaży o dalekiej Północy reportażystka napisała powieść, której akcja dzieje się na Spitsbergenie. To nie tylko książka przygodowa z aferą kryminalną w tle. To także powieść inicjacyjna, w której bohater dojrzewa, oraz lepiej rozumie otaczający go świat oraz złożoność ekosystemu Arktyki. Ekosystemu, od którego zależy w końcu przyszłość całej Ziemi. Autorka porusza kwestie ochrony przyrody i kryzysu klimatycznego, pokazując jednocześnie, że problem ten wcale nie jest odległy. Jest Tu i Teraz. I że każda decyzja, jaką podejmujemy ma swoje konsekwencje.

Przede wszystkim jednak, Ilona Wiśniewska oczami swojego bohatera pokazuje niesamowity, zupełnie inny od naszego świat, a którego poznanie zmienia człowieka raz na zawsze. O czym najlepiej świadczą postaci polskich polarników i badaczy, opisanych w Przyjacielu Północy, jak np. Mikołaj Golachowski, czy Krzysztof Zawierucha.

Świnia Malwina

Świnia Malwina to kolejna po Dziku Dzikusie książka dla dzieci autorstwa filozofa, tłumacza i dziennikarza naukowego Krzysztofa Łapińskiego. Znani z pierwszej książki o zwierzętach z Lasu Kabackiego bohaterowie powracają, by pomóc tajemniczej w ich lesie zagubionej postaci. I choć z początku nie wiedzą, kim jest, skąd pochodzi i dokąd zmierza, postanawiają jej pomóc. Dlaczego? Ponieważ każdy zasługuje na bezpieczne schronienie. I na to, by być wolnym i szczęśliwym. Tym bardziej, że najczęściej nie różnimy się tak bardzo od siebie, jak nam się wydaje.

Świnia Malwina to międzygatunkowa powieść drogi, w której poruszana jest kwestia praw zwierząt. I podobnie jak wcześniejszy Dzik Dzikus, jest uniwersalną opowieścią o sile przyjaźni i potrzebie empatii.

Nominacje nie tylko dla książek…

Dodatkową miłą informacją jest nominowanie do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa Fundacji Powszechnego Czytania, z którą Wydawnictwo Agora blisko współpracuje od samego początku jej istnienia.

Wyniki konkursu Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej, graficznej oraz za upowszechnianie czytelnictwa poznamy 16 grudnia grudnia.
Więcej informacji na stronie konkursu.